در سال‌های اخیر شاهد ظهور میکروب‌های جدیدی مانند سارس، سویه‌های جدید ویروس آنفولانزا یا باکتری‌هایی بوده‌ایم که نسبت به موارد در نظر گرفته شده مقاوم شده‌اند.

شستن دست ها بهترین راه برای مبارزه با انتقال میکروب های جدید و قدیمی است.

در واقع باید در اولویت یادگیری اصول بهداشتی برای همه، کودکان و بزرگسالان قرار گیرد.

این سوال که کدام نوع صابون زعفران لدورا را انتخاب کنید (معمولی، ضد باکتری، ضد عفونی کننده) با شستشوی دست بدون آب (محلول های مبتنی بر الکل) جایگزین شده است.

ما محلول های ضد عفونی کننده مبتنی بر الکل به نام “rincemains” را بررسی خواهیم کرد.

دو نوع میکروب می توانند روی دستان ما زندگی کنند.

از یک طرف میکروب های ساکن وجود دارند، میکروب هایی که تعداد کمی از آنها وجود دارد که با ما هماهنگ هستند و به ما کمک می کنند تا از شر میکروب هایی که برای سلامتی ما مضر هستند خلاص شویم.

از سوی دیگر، میکروب هایی وجود دارند که بیشتر از دستان ما عبور می کنند (باکتری، سرماخوردگی، آنفولانزا یا ویروس گاستروانتریت) و می توانند ما را بیمار کنند.

شستن دست ها با عمل مکانیکی خود، عملیاتی است که آلودگی ها را از بین می برد و تعداد میکروب های گرفتار شده با دست زدن به افراد یا اشیاء آلوده را کاهش می دهد.

شستن دستی چیه؟

مهمتر از همه، درک این موضوع ضروری است: این باکتری ها هستند که مقاوم هستند، نه بیمار!

آنتی‌بیوتیک‌ها درمان‌های بسیار مؤثری در برابر باکتری‌ها هستند، اما تأثیری بر ویروس‌ها (عوامل عفونی بسیار کوچک‌تر از باکتری‌ها که باعث عفونت‌هایی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا می‌شوند) ندارند.

با گذشت زمان و به دنبال مواجهه مکرر با افراد مستعد، باکتری ها می توانند تبدیل شوند و در برابر آنها “مقاوم” شوند، به این معنی که باکتری ها دیگر نمی توانند باعث از بین رفتن آنها شوند.

استفاده بیش از حد مکرر یا نامناسب از آنتی بیوتیک ها می تواند در بین باکتری های موجود در یک فرد، باکتری هایی که به طور طبیعی مقاوم ترین هستند، کمک کند.

سپس اینها می توانند تکثیر شوند.

باکتری های مقاوم نیز می توانند از فردی به فرد دیگر منتقل شوند، به خصوص در محیط مراقبت های بهداشتی.

آیا مقاومت آنتی بیوتیکی مشکلی در محیط های مراقبت های بهداشتی است؟

شستشوی دست یک محلول ضدعفونی کننده مبتنی بر الکل است که بدون آب استفاده می شود و برای از بین بردن میکروب های موجود بر روی دست استفاده می شود.

استفاده از مالش دست می تواند جایگزین شستن دست با آب و صابون شود.

مالش دست معمولاً به صورت نیمه مایع یا ژل موجود است و معمولاً حاوی یک نرم کننده است که باعث می شود پوست کمتر تحریک شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *