بسیاری از کشورها با در نظر گرفتن هنرهای سنتی و میراث فرهنگی توانسته اند بر مشکلات بیکاری و فقر غلبه کنند.

بر اساس گزارش اقتصادی سالانه سازمان حفاظت محیط زیست، فرش 1500 شانه 12 متری مشهد و مشاغل مرتبط با آن برای 45000 نفر شغل (دائم یا فصلی) ایجاد کرده است.

این گزارش همچنین حاکی از آن است که 121 واحد بافندگی و کارگاه، 1200 بازار تجارت فرش، 71 بازارچه بازرگانی مشاغل مرتبط با مواد اولیه فرش دستباف، 45 واحد صنعتی تولید ابزارهای دستباف، 70 واحد رنگرزی و 60 واحد طراحی فرش وجود دارد.

HCs در EPA به طور سنتی توسط ساکنان عادی روستایی و شهری و همچنین توسط صنعتگران مرتبط با خانواده های سلطنتی بافته می شود.

بر این اساس، این HC ها فرهنگ ها و سنت های مختلف را نشان می دهند، تجزیه و تحلیل الگو، طراحی و زمینه HCهایی که در EPA تولید می شوند نشان می دهد که HCهای بافته شده در بخش های مختلف EPA اساساً به دلیل روش های تولید منحصر به فرد و الگوهای متمایز خود شناخته شده اند.

HC های تولید شده توسط روستاییان با ویژگی هایی مانند پشم با کیفیت بالا، رنگ های روشن و سنت های خاص که ریشه در سبک زندگی و آداب و رسوم آنها دارد، مشخص می شود.

از نظر فرهنگی، HC های مختلف در EPA بر اساس ویژگی های جغرافیایی هر منطقه است، به عنوان مثال، فرش هریس که به عنوان یکی از سنتی ترین HCs در EPA شناخته می شود، اساساً با استفاده از پشم و مواد محلی موجود بافته می شود.

به دلیل در دسترس بودن پشم مرغوب که توسط چندین طایفه در این منطقه (مانند شاهسوان، ارسباران) تولید می‌شود، طرح و نقش اصلی اچ‌سی‌ها بر پایه پشم بوده که به فرش دستباف هریس معروف است.
فرش دستباف تبریز یکی از شناخته شده ترین فرش های سازمان حفاظت محیط زیست است، در سطح جهانی نیز شناخته شده است، از نظر تاریخی، فرش تبریز یکی از معروف ترین فرش های ایران به شمار می رود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *