سرکه

هزاران سال است که سرکه کیلویی به عنوان چاشنی اسیدی در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است.

سرکه حاوی مواد مغذی و اجزای زیست فعال مختلفی است که با روش‌های تخمیر در حالت مایع و جامد دم می‌شوند.

این بررسی مواد مغذی و اجزای زیست فعال موجود در انواع مختلف سرکه و خواص عملکردی آنها را برجسته می کند.

مواد مغذی موجود در سرکه شامل اسیدهای آمینه، قندها، ویتامین ها و مواد معدنی است. عملکرد این مواد مغذی عبارت بودند از: انرژی مشیت، تنظیم تنظیم متابولیسم سلولی، تنظیم ایمنی، آنتی اکسیدان، ضد انعقاد و بهبود رشد مغز.

علاوه بر این اجزای زیست فعال موجود در سرکه شامل اسیدهای آلی، پلی فنول ها، ملانوئیدین ها و تترمتیل پیرازین است که دارای عملکرد آنتی اکسیدانی، تنظیم متابولیسم چربی، محافظت از کبد، کنترل فشار خون و گلوکز، ضد خستگی و ضد تومور است.

با این حال مطالعات بیشتری برای کشف ترکیبات کاربردی جدید در سرکه و مکانیسم‌های مولکولی آنها بر روی فواید سلامتی در آینده مورد نیاز است.

سرکه

پس از پخت و پز محبوب ترین کاربرد بعدی سرکه به ویژه سرکه سفید تمیز کردن است. در حالی که اسید استیک 5 درصد موجود در سرکه به اندازه کافی قوی است که برخی از پاتوژن های خانگی را از بین ببرد.

اما همه آنها را از بین نمی برد (به عنوان مثال: سالمونلا) و به عنوان جایگزینی برای ضدعفونی کننده های تجاری توصیه نمی شود.

با این حال سرکه سفید مقطر یک محصول سبز ارزان و غیر سمی است که ممکن است برای برخی از کارهای خانه مفید باشد. به نظر می رسد که به ویژه در از بین بردن رسوبات معدنی و کف صابون، مانند سینک، زهکشی و غرفه های دوش، به خوبی عمل کند.

سرکه نوعی چاشنی اسیدی، بیش از 3000 سال است که مورد استفاده قرار می گیرد. بر اساس مواد خام مورد استفاده سرکه تولید شده را می توان به سرکه دانه و سرکه میوه طبقه بندی کرد.

سرکه یک غذای تخمیری شناخته شده در سراسر جهان است. در کشورهای اروپایی، سرکه عمدتاً با استفاده از تخمیر حالت مایع مانند سرکه بالزامیک، سرکه شری و سرکه سیب تولید می شود.

مواد اولیه مورد استفاده در تهیه سرکه میوه هایی مانند انگور، سیب، گوجه فرنگی، خرمالو و آناناس است. در کشورهای آسیایی، بیشتر انواع سرکه، از جمله سرکه کوروزو، سرکه قدیمی شانشی، سرکه معطر ژنجیانگ و سرکه بائونینگ، با تخمیر حالت جامد دم می‌شوند.

مواد خام شامل سورگوم، سبوس گندم، لوبیا، برنج و پوست برنج است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *