بیش از 8000 نوع برنج وجود دارد که دارای انواع مختلف با کیفیت و محتوای غذایی است.

پس از فرآیند پس از برداشت، همه انواع برنج قهوه ای ارگانیک را می توان به دو دسته برنج سفید یا قهوه ای طبقه بندی کرد، گونه های معطر برنج، که در مجموع به عنوان “برنج باسماتی” شناخته می شوند، توسط مردم کشورهای آسیایی و اروپایی تهیه شده است، زیرا عطر به عنوان بالاترین ویژگی ترجیحی دانه غلات در نظر گرفته شده است.

برنج باسماتی دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی با کیفیت غلات است، مانند دانه‌های بلند و عالی، عطر و بوی خاص، پف کردن در هنگام پخت و لطافت برنج پخته شده.

برنج باسماتی با نسبت آمیلوز به آمیلوپکتین بالا و شاخص گلیسمی متوسط برای رژیم غذایی اصلی بیماران دیابتی مناسب است برنج راف را می توان از طریق فرآیند کوبیدن به پوسته و برنج قهوه ای جدا کرد.

اجزای موجود در برنج قهوه‌ای که از پوست برنج خشن جدا شده‌اند، لایه‌های سبوس (6-7%)، جنین (2-3%) و اندوسپرم (حدود 90%) هستند .

برنج قهوه‌ای را می‌توان به برنج صیقلی که معمولاً برنج سفید نامیده می‌شود، تقسیم کرد که با برداشتن سبوس به دست می‌آید.

ممکن است تفاوت های جزئی در درجه آسیاب وجود داشته باشد، برنج قهوه ای طعمی آجیلی دارد، جویدنی تر از برنج سفید، اما راحت تر فاسد می شود.

تفاوت بین برنج قهوه ای و برنج سفید را می توان از طریق آسیاب به دست آورد، برنج سفید عمدتا حاوی آندوسپرم نشاسته ای است.

حذف سبوس برنج منجر به از دست دادن مواد مغذی می شود.

در طی آسیاب، حدود 85 درصد چربی، 15 درصد پروتئین، 75 درصد فسفر، 90 درصد کلسیم و 70 درصد ویتامین های گروه B (شامل B1، B2 و B3) حذف می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *